History

2015

Winners: 2607, 2590, 3142, and 4653
Finalists: 303, 1923, 3637, 3718
Mahalo Award: 2601
Food Drive Champion: 806
Shoe Drive Champion: 806
Evil Sundae Survivor: BUTTRS from Team 869
Kumu (Mentor/Teacher) Award: Kevin Mastropietro from Team 3637
Big Kahuna: Howard Cohen

2014

Winners: 222, 2590, 1075, 375
Finalists: 293, 4361, 102, 3142
Hoku Award: 694
Mahalo Award: 2601
Future Glory Award: Team 5599, The Sentinels from Bayside, NY
Food Drive Champion: 806
Shoe Drive Champion: 806
Evil Sundae Survivor: 1st place – Team 369, 2nd place – Team 4575
Kumu (Mentor/Teacher) Award: Allan Bailey (Team 375)
Big Kahuna: Venkat Shan

Rankings: http://be.raiderrobotix.org/2014/rankings.html
Match Results: http://be.raiderrobotix.org/2014/matchresults.html
Webcast Archive: http://youtu.be/Xd0Eh2hdjD8
Photo Gallery

2013

Winners: 1923, 369, 375
Finalists: 1626, 1279, 1143
Hoku Award: 1676
Mahalo Award: 303
Food Drive Champion: 806
Shoe Drive Champion: 806
Evil Sundae Survivor: Tyler from Team 2559
Kumu (Mentor/Teacher) Award: Craig Evans (Team 1089)
Big Kahunas: Kristian Calhoun and Lauralynne Cokeley

Rankings: http://be.raiderrobotix.org/2013/rankings.html
Match Results: http://be.raiderrobotix.org/2013/matchresults.html
Photo Gallery

2012

Winners: 341, 25, 3637
Finalists: 103, 2590, 2606
Hoku Award: 613
Aloha Award: 1626
Mahalo Award: 2607
Food Drive Champion: 806
Shoe Drive Champion: 806
Evil Sundae Survivor: 806
Best Autonomous Mode: 341
Best Balancer: 4067
Smart Play Award: 103
Mike Wade Memorial Award: Mr. Jerry Ely from 1089
Future Glory Award: 2606 (Pre-rookie from St. Hubert High School)
Big Kahunas: Roger Weiss, Jennifer Hammill and Anthony Schamper

Rankings: http://be.raiderrobotix.org/2012/rankings.html
Match Results: http://be.raiderrobotix.org/2012/matchresults.html
Photo Gallery

2011

Winners: 1676, 1075, and 2554
Finalists: 2559, 25, and 369
Mike Wade Memorial Award: Jim Giacchi, Team 41
Number 1 Seed: 1676
Fastest Minibot: 2607
Food Drive Champion: 806
Aloha Award: 303
Dave Beck Memorial Award: 2180
Best Autonomous Mode: 1075
Evil Sundae Survivor Contest: 2554
Big Kahunas: Walter Suchowiecki and Mike Lubniewski

2010

Winners: 25, 1519, 222
Finalists: 1676, 3123, 293
Evil Sundae Survivor: William, Team 1396
Alumni’s Favorite Robot: 358
Mike’s Favorite (in Honor of Mike Wade) 2607
Smart Play Award (honoring Dave Beck): 1676
Food Drive Champion: 869
Number 1 Seed: 25
Best Autonomous Mode: 1519
Aloha Spirit Award: 1089
Best Defender: 1075
Big Kahuna: Rick Plavnicky

2009

Winners: 2753, 1923, and 1302
Finalists: 1989, 1807, 56
Evil Sundae Winner: 222
Alumni Favorite Robot: 768
Mike’s Favorite Award (Mike Wade memorial): 1075
Food Drive Champions: 1279
Best Autonomous Mode: 222
Aloha Spirit Award: 1089
Army Strong Robot: 2753
Smart Play Award (honoring Dave Beck): 56
Big Kahuna Awards: Bharat Nain and Lauren Aretakis
Filed Ops Juggler Awards: Pete Kieselbach, Mike Nasson and Sara Neid

2008

Winners: 1075, 25, 1302
Finalists: 303, 11, 1676
Number 1 seed: 369
Alumni Choice Award: 1676
Best Robocoach Mode: 1279
Aloha Spirit Award: 1089
Future Glory Award: 2753 Teen Technology
Running In Circles Award (Lap Bot): 1403
Evil Sundae Survivor Award: 222
BE7 Guitar Hero Tourney Champion: 1089, Mike Ambrosino
Big Kahunas for 2008: MaryAnne Ciance and Don Calhoun

2007

Winners: 1626,25,1923,222
Finalists: 888,2888,555,869
Best Autonomous Mode: 271
Future Glory Award: 4076 – Gill St Bernards HS, Gladstone NJ mentored by Billfred
Evil Sundae Survivor: 1089
Mike’s Favorite – chosen by NASA in remembrance of Mike Wade: Pre-rookie 2923 from JP Stevens HS, Edison NJ and Robbinsville HS mentored by 1089
Team Spirit Award: 1403
Got Your Back Award – best ramp/lift bot: 869
Referees Choice: 1075
Toy Drive Winners: 869, 1211
Big Kahunas: Lynne Mclean and Sara Neid/Mike Nason

2006

Winners: 271, 293, 102
Finalists: 369, 222, 423
Mike Wade’s Favorite Award: 1626
Alumni Choice Award: 358
Best Auto Mode: 293
Corner Pocket Pro: 224
Team Spirit Award: 102
Number 1 Seed: 25
Future Glory Award: Pre-rookie 2071, Wallace Middle School, Waterbury, CT
Big Kahunas: Mike Savin Sr. and Beverly Stott

2005

Winners: 358, 75 and 369 (Alliance 2)
Finalists: 237, 56 and 11 (Alliance 1)
Looking Ahead Award: 1546
Kids’ Favorite Robot: 1676
Refs’ Favorite Award: 237
Mike Wade’s Favorite Award: 555
Rising Star: pre-rookie 1882, Howell HS
Number 1 seed: 237
Big Kahuna: Bruce Ciance

2004

Winners: 222, 271, 369
Finalists: 25, 303

2003

Winners: 303 and 222
Finalists: 555 and 136
Ladies Rounds: 11 and 222
Crowd’s Choice Robot: 136
Kids’ Choice Robot: 11
Referees’ Choice: 102
King of the Hill: 222

2002

Winners: 25, 271, 341
Finalists: 224, 365, 651
Kids Favorite Robot: 11
Ladies’ Favorite Robot: 303
Crowd’s Favorite Robot: 87
Judges’ Favorite Robot: 365
Ladies Rounds Winners: 87, 651
Drag Racing Winner: 293
Strongest Robot: 869